Minule jsme řešili, jestli se vydat spíše na skupinovou nebo individuální lekci a dnes si představíme jednotlivé styly jógy, které můžete navštívit. Nutno dodat, že stylů může být opravdu mnoho, v dnešní době je trendem jógu spojit téměř s čímkoliv a vytvořit tak svůj speciální styl. Možná jste již třeba slyšeli o dnes populárním barre (spojení posilování, jógy, pilates) nebo třeba propojení jógy s baletem a další. Já vám dnes budu povídat spíš o těch základních, tradičních stylech, ze kterých ty spešl styly pak následně vychází.
Připraveni?! Jdeme na to.
HATHA JÓGA
Hatha jóga je jeden z nejstarších stylů jógy, která vychází z indické tradice osmistupňové cesty. Je často označována za jeden z nejzákladnějších stylů a prolíná se snad téměř do všech ostatních. Propojuje dech s ásanami. V jednotlivých ásanách se v Hatha józe setrvává déle, právě proto, aby byl čas na prodýchání dané pozice. To má blahodárné účinky, tělo se dokáže krásně uvolnit a pomůže nám tak se správným držením, oběhem krve, snížením krevního tlaku a také jeho celkovým posílením, především celého středu, dneska tak často skloňovaného Core. Hatha jóga je ideální formou relaxace po nabitém dni. Řadíme ji spíše ke klidnějším stylům. Ačkoliv není tak dynamická, nepodceňujme ji – zkuste si vydržet například v pozici orla, třeba jen na 5 nádechů a výdechů a uvidíte, že to není až tak jednoduché, jak se může zdát. Hatha jóga má blahodárný účinek nejen na psychiku, ale třeba i na snížení krevního tlaku.
ASHTANGA JÓGA
Oproti Hatha józe je Ashtanga dynamický a strukturovaný styl, který klade důraz na sílu, vytrvalost a v neposlední řadě i koncentraci. V lekci dbáme na synchronizaci dechu s pohyby těla prostřednictvím specifických ásan, jejichž pořadí je přesně dané a nemění se. Pokud se tedy jednou naučíte tuto sestavu ásan za sebou, máte vyhráno. Oproti Hatha józe řadíme Ashtangu k dynamičtějším stylům. Pomůže s pružností těla, nabráním svalové hmoty a snížením naopak tukové vrstvy. Stejně jako Hatha jóga nám pomáhá snižovat krevní tlak a posilovat psychickou odolnost.
IYENGAR JÓGA
Iyengar jóga se řadí mezi tradiční styly jógy. Název získala podle svého zakladatele
B.K.S. Iyengara. Vychází z Hatha jógy, ale liší se především důrazem na preciznost provedení jednotlivých ásan. Lektoři v této lekci využívají mnoha pomůcek, jako jsou bločky, deky, pásky, bolstry, ale i například židle, díky kterým přizpůsobují jógové ásany individuálním potřebám.
Z toho je jasné, že půjde spíše o klidnější typ lekce. V ásanách setrváváme déle, abychom měli čas na prodýchání, ale zároveň na správné nastavení těla právě pomocí výše zmíněných pomůcek. Mezi její účinky opět můžeme zmínit zklidnění mysli a tím zlepšení psychické kondice.
VINYASA JÓGA
Jeden z dynamičtějších stylů jógy, kerý si dnes představíme je Vinyasa jóga. Připomíná ze všech stylů nejvíce kardio cvičení a v dnešní době je právě pro svou dynamičnost velice oblíbená. Klienti mají často pocit, že pokud z nich doslova neleje pot, nic nedělali. Vinyasa jóga vychází sice z Ashtangy, ale oproti tomuto stylu jde ve vinyasa józe především o plynulost, takže do pozic se přechází plynule na nádech a do další zase na výdech. Jedná se tedy o dynamické sekvence a využívá se často pozdravů slunce, které jsou různě modifikovány a upravovány. Vinyasa jóga se často spoluje se slovíčkem FLOW, což v překladu znamená TOK = tím je myšlen právě tok pohybu na vlně dechu. Není tak prakticky žádný prostor pro odpočinek, možná jen na chvíli zastavení v pozici dítěte, jinak se celou lekci střídají na vlně dechu jednotlivé sekvence. Díky svému rychlejšímu tempu kladně působí na metabolismus, napomáhá detoxikaci organismu a produkci žláz s vnitřní sekrecí. Navíc má pozitivní účinek na imunitní a kardiovaskulární systém nebo peristaltiku.
JIN JÓGA
Pro mně velice zajímavý styl jógy. Jedná se totiž o velice intenzivní protažení. Rytmus lekce je velmi klidný, jelikož za celou lekci zvládneme odcvičit pouze pár ásan. Nicméně v každé ásaně setrváváme celkem dlouhou dobu, obvykle kolem 5 minut, aby došlo k chtěnému postupnému protažení a uvolňování. I když se to zdá velice jednoduché, pro spousty z nás to může být pořádná výzva. Zkuste si někdy být v relativně jednoduché pozici takovouhle dobu – myslím, že změníte názor a už tuto lekci za „pohodu“ označovat nebudete. Na lekci Jin jógy dochází k symbióze mezi jin a jang, tedy mezi aktivním a pasivním členem. Je typické využívání nejrůznějších pomůcek, především bolstrů, dek, cihliček či jiných polštářů, abychom mohli vypodložit různé části našeho těla k ještě většímu uvolnění. Kromě obvyklých pozitivních účinků, která obecně jóga přináší, bych u tohoto stylu zmínila uvolňování fascií, svalového napětí a zlepšování mobility kloubů.
BIKRAM/HOT JÓGA
Většinou 90 minutová lekce jógy, která se cvičí v sále vytopeném obvykle na 42 stupňů se nazývá Bikram jóga, někde nazývaná prostě Hot jógou. Zakladatelem tohoto dynamického stylu je Bikram Choudhury. Tato lekce je sestavená z 26 ásan Hatha jógy, které jdou stejně jako v Ashtanga józe přesně za sebou. Díky vyšší teplotě se samozřejmě tělo více zahřeje a potí, nicméně jde především o to, že právě prohřátím se naše tělo dokáže stát pružnějším a některé ásany se můžou zdát jednodušší. Ovšem pozor, tuto lekci by neměli navštěvovat lidé trpící vysokým krevním tlakem či jiným srdečním onemocněním. Pokud se léčíte s jinou nemocí, určitě bych se obrátila na vašeho lékaře a poradila se s ním, jestli je toto cvičení pro vás vhodné. Bikram jóga už je specifičtější styl jógy, který rozhodně není určen pro každého.
POWER JÓGA
Dynamický styl jógy, který se velmi podobá Vinyasa józe, nicméně oproti ní, setrváváme v každé ásaně na více nádechů – nejdená se tedy o takové to typické flow, kdy přecházíme z pozice do pozice s nádechem a výdechem. Je přizpůsobená spíše náročnějším jogínům, kteří hledají větší fyzickou zátěž. Lekce je tedy nejen dynamičtější, ale i silověji zaměřená. Nicméně i přesto klade důraz na dech a správné držení těla. Je velice oblíbená u nás v Evropě a na západě, protože v sobě kloubí právě tak trochu kardio, silové cvičení, ale zároveň i tu relaxaci a správné prodýchání z Hatha jógy. Mezi pozitivní účinky tohoto stylu můžeme zařadit kromě zklidnění mysli také zlepšení krevního a lymfatického systému.
Tak to byly ony – za mně nejrozšířenější styly jógy, jak u nás, tak celkově na západě. Nicméně bych ráda zmínila ještě pár dalších stylů, které mně osobně přijdou moc zajímavé.
Je to již výše zmiňované barre, potom například aerojóga, kdy jógové ásany praktikujete zavěšeni v takových speciálních šátcích a jste tak víceméně celou lekci ve vzduchu. Jógalates je jak již název napovídá spojení jógy a pilates. V oblibě jsou lekce nazvané Jóga pro zdravá záda, kdy se lektor zaměřuje na ásany, které nám pomáhají s bolestí zad či jiných problémů. S tím je spojený i styl, který můžeme najít pod názvem například Jóga Core, která se věnuje posílení středu těla. No a už jsem se i setkala s Aroma jógou, Jemnou jógou, Jógovou terapií, Jógovým spánkem atd atd. U těchto stylů si vždy raději přečtěte, o čem daná lekce je, abyste pak nebyli překvapeni.
Jako takovou zajímavost bych ráda vypíchla i třeba jógu pro seniory nebo nevidomé lidi. Je totiž úžasné, co jóga dokáže s tělem udělat a jak se dá přizpůsobit opravdu pro téměř každého člověka.
Já osobně vyučuji nejen Hatha jógu, ale i Gravid jógu a jógu po porodu, která se zaměřuje na cvičení s těhulkama a pak po porodu s maminkama, které řeší nejeden problém. Hodně tedy pracuji s pánevním dnem, bolavými zády, diastázou a celkově hlubokým stabilizačním systémem, již zmiňovaným core. Zapojuji do cvičení i různé metody, například Feldenkraisovu. Zaujala mě velmi jóga, který pomáhá lidem s neurologickým onemocněním.
Osobně miluji jógu s overballem a také na velkých gymnastických míčích.
V mé základně TJ Astra Zahradní Město lekce s overballem i velkým míčem pravidelně pořádám.
No a v posledních dvou letech díky tomu, že mám doma malého cvrčka tak se věnuji józe pro maminky s miminkama nebo pak i většíma dětma, které se dají do cvičení zapojit.
Jak je vidět, variabilita jógy je téměř nevyčerpatelná. Nebojte se ji, vyzkoušejte si více druhů ať zjistíte, co vám vyhovuje, určitě v nějaké jeji variantě najdete zalíbení.