Přeskočit na obsah

Vedení mých skupinových lekcí

  • od

V předchozím článku jsem se vám snažila více představit, abyste věděli, co jsem vůbec zač.
V dnešním článku bych ráda rozebrala to, jak vedu své veřejné skupinové lekce.

Myslím si, že je dobré se s vámi o můj styl vedení lekcí podělit. Může vás to nalákat a nebo naopak předejdete zklamání. Vždy moc ráda vidím nové tváře na svých lekcích a jsem nadšená, když se na mé lekce vracíte, protože se vám líbí a třeba pomáhají. Nutno ale říct, že se vůbec neurazím, když už na lekci víckrát nedorazíte a nebo si zajdete jen občas. Každý lektor je jiný a jeho přístup k józe nemusí sedět úplně všem. Proto je dobré si lekce jógy zkusit u více lektorů, abyste zjistili, co vás baví a co naopak ne!

I když jógu učím, sama si občas zajdu na veřejnou lekci, abych viděla, jak to dělají ostatní.
Ona totiž inspirace a vlastní praxe je za mě to nejdůležitější. Chtít se něčím od ostatních odlišit, dát svým lekcím přidanou hodnotu. A proto je důležité se stále vzdělávat, chodit na kurzy, workshopy, ale právě i lekce ke kolegům. Můžu si tam uvědomit, co je mi příjemné, ale i nepříjemné a rozhodně to do svých lekcí přidávat nebudu.

No, to jsem trochu odbočila, takže zpět. Já osobně se považuji za lektorku spíše klidnějších a relaxačních stylů jógy s důrazem na správné dýchání. Ve svých lekcích čerpám z klasické Hatha jógy a přidávám prvky z fyzioterapie pro zdravá záda a pevný střed těla. Jsem ráda, když jóga pomáhá, takže kladu důraz na správné provedení pozic, raději nabízím vhodnější varianty, aby si klienti celou lekci užili a netrápili se, ale zároveň se posouvali dále. Ono totiž i malými krůčky se zlepšujete! Na začátku každé lekce se nováčků zeptám na jejich zdravotní problémy, omezení a překážky. Každý si totiž myslí, že jóga mu přece pomůže, ale takový vysoký krevní tlak, bolavé koleno nebo migréna nemusí být pro určité styly jógy zrovna to pravé ořechové a naopak si můžete ještě více ublížit a cítit se mnohem hůř než před lekcí.

I když mám každou lekci připravenou, tak se kolikrát stane, že díky různým překážkám u cvičících nebo jen atmosféře v sále, celou lekci přehodnotím a na místě upravím. A to je za mě tedy hodně důležité – empatie lektora. Nejsem lektor, který přijde, odcvičí připravené ásany, občas mrkne po klientech, jak jim to jde a čus zase za týden. Když vidím, že nálada v sále je spíš na relaxaci, změním to a zahrnu více relaxačních a povzbuzujících pozic. Někdy naopak zase vycítím nebo mi i sami klienti řeknou, že si chtějí dát trochu víc do těla a tak tam v průběhu šoupnu silovější a dynamičtější pasáže.

Krom Hatha jógy s fyzio prvky se věnuji Gravid józe a józe po porodu. Díky tomu, že to mám na sobě vyzkoušené a jógu po porodu stále řeším, zaměřila jsem se hodně na pevný střed těla, zdravá záda, diastázu, pánevní dno a správnou chůzi, respektive na zdravé chodidlo. 

Miluju pomůcky, takže je využívám v každé mé lekci. Ať už jde o bločky, deky, pásky, míčky a tenisáky. V poslední době jsem si velice oblíbila overbally a také velké míče. Sestavila jsem lekce na velkých míčích a musím říct, že mé pravidelné klientky to moc baví a mě taky! A pro závěrečnou relaxaci jsem vlastnoručně ušila bylinkové masky na obličej, pro ještě větší uvolnění!

Pokud bych tedy měla na závěr v pár bodech shrnout, jak moje lekce vypadá, tak asi takto:

  1. Prodýchání
  2. Protažení a příprava na ásany
  3. Sestavy či ásany na zahřátí
  4. Balanční a silové pozice
  5. Závěrečné protažení
  6. Savasana neboli Relaxace

Pokud jsem tě zaujala, určitě doraž vyzkoušet mou lekci do TJ Astra Zahradní Město.
Každou středu od 20 do 21hod vedu jemnou večerní Hatha jógu, v neděli od 18 do 19hod si zase přijďte užít trošku více dynamičtější Hatha jógu, někdy právě na velkých míčích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *